İlyas Murat

Motivasyon ve Hedef Belirleme

15.03.2020
Motivasyon ve Hedef Belirleme

      Başarılı olmak isteyen bir öğrenci ders çalışması gerekir. Ders çalışmak zor yada sıkıcı olabilir ama her ne kadar zor ya da sıkıcı görse de bu işi yapmak zorundadır. Aksi takdir de başarılı olması imkansız.  Bu zor veya sıkıcı gördüğü ders çalışmayı iki şekilde halledebilir kendince..

  1. İç disiplin ile, kendini zorlayarak ders çalışabilir.
  2. İçten motivasyon ile, önce o dersleri çalışma isteği oluşturup sonrada bu istekle çalışabilir.

     Motivasyon dediğimiz şey kendisini dinamik hale getirip eyleme geçmesidir.

     Motivasyonun amacı yeteneklerinden farklı bir şeyler başarmak değil, yeteneğinin kullanım oranını artırmaktır.

Instagram

Herhangi bir şeyi yapabilme limitini yeteneğin,

 yaptıklarının limitini ise motivasyon seviyen belirler. Bu ne demek şmdi örnek vererek açıklayayım.

      Örneğin, bir saatte bazen 10 sayfa bazen 25 sayfa kitap okursunuz. Siz aynı siz, ders aynı ders olduğuna göre değişen nedir? Futbolcular bazen harika, bazen berbat oynar. Koşan atlar hep aynıdır ama birinciler sık sık değişir.

       İşte tüm bunların nedeni kitap okuyanın, atların, futbolcuların her gün aynı motivasyon seviyesinde olmamalasıdır. Değişen şey yetenek seviyesi değil, motivasyon seviyesidir. Yetenek seviyesi her gün değişmez ama motivasyon seviyesi sürekli değişir.

      Başarılı, atik, mutlu, (mutluluktan kastım kaygılarınızın olmaması, hayata dair ne kadar kaygılarınız az olursa mutluluğunuz daha yüksek olacaktır.) olmayı istiyorsak motivasyon seviyenizin hangi durumlarda düştüğünü, hangi durumlarda kalktığını bilmeniz gerekir. Motivasyonunuzu düşüren durumları tespit edip ona göre hareket etmelisiniz.

Motivasyon türleri

  1. İç motivasyon

     Motivasyon seviyesi iki düzeyde incelenebilir. Genel ve anlık motivasyon seviyesileri.                   Genel motivasyon seviyesi, insanın karakterine ve tutumuna bağlıdır. Mesala iyimserler olan insanların genel motivasyon seviyesileri genellikle yüksek olur. Anlık motivasyon seviyesi ise, insanın o andaki  hisleri ile ilgilidir.

     Hayatta başarı ve başarısızlık, anlık motivasyonun kontrol edilebilme yeteneğine bağlıdır. Özellikle sınav anındaki motivasyon seviyesi, sınav başarısını doğrudan etkiler.

    Bir de motivasyon ile ilgili en önemli iki nokta daha var ki yoğun ve sürekli olması.

    Yoğun motivasyon, performansı yükselterek başarılı olma sürecini kısaltır. Motivasyonda süreklilik sağlamak ise, başarının kalıcılığını arttırır.  Bazen insan kendini yoğun bir şekilde motive edebilir ama bir süre sonra bu motivasyon sönebilir. Nasıl ki bir kez duş almakla ömür boyu temiz kalamıyorsak bir kez motive olmak ile de tüm rüyalarımızı gerçekleştiremeyiz. Motivasyonda mutluluk gibidir. Doğası gereği inişli çıkışlıdır.

      Motivasyon biriktirilebilir ve stoklanabilir bir şey değildir. Önemli olan ihtiyaç duyduğumuzda onu kendi içimizde üretebilmemizdir.

2.İçten gelen motivasyon

    İki türlü motivasyon vardır; İçten gelen motivasyon ve dıştan gelen motivasyon.

      İçten gelen motivasyonda, içimizdeki mekanizmaları çalıştırarak kendi kendimizi motive etmemizdir.  Dıştan gelen motivasyonda ise, bizim dışımızdakilerin bize ödül vaadi ya da şevklendirici konuşma yapmasıdır. Yani kalkıp ders çalışmamız birlerinin bize gaz vermesi ile olur.

     İçten gelen motivasyon daha kontrol edilebilir ve daha kalıcıdır. Dıştan gelen motivasyon ise, başkalarına bağımlı olduğu için daha az tercih edilmelidir.

            İçten motive olan kişiler motorlu gemilere benzer. İstediği zaman motive olmak için o kişinin kendi elindedir.

             Dıştan motive olanlar ise, yelkenli gemiler gibidir. Moral ve motivasyon seviyeleri kendilerine bağlı değildir. İlerlemeleri rüzgara bağlıdır.

Sevgili öğrencilerim:

     Yukarda anlattığım bilgileri okuduysanız az çok kafanızda bir şeyler oluşmuştur. Motivasyonunuzun oluşması için öncelikle kendinize bir hedef belirlemeniz gerekir. Eğer bir hedefiniz yoksa içinizdeki potansiyel güç işlevsiz kalacaktır. İnsan zihni belirsizliği sevmez. Alacağınız yol belirgin olmalı ki zihniniz size o yolda ilerlemenize yardımcı olsun. Bunu tıpkı Navigasyon cihazı gibi de düşünebilirsiniz. Navigasyon cihazı Muhteşem bir icat ama iki tane veriyi girmediğinizde hiçbir işe yaramaz. Nerde oldunuz ve varmak istediğiniz yer. Hedefle zihin arasındaki ilişki bunun gibidir. Hedefini belirle zihnin orya varmanda sana yardımcı olsun.

     Hayatınıza anlam veren, ulaşılabilir bir hedef belirlediğinizde, iki değerli kaynağınız olan zaman ve enerjinizi etkin şekilde kullanma şansına sahip olursunuz. Hedef olarak belirlediğiniz sizin için gerçekten anlamlıysa çalışma enerjiniz içten gelir ve çalışmak size keyif verir. Ama hiçbir amacınız yoksa geleceğe dair bir hedefiniz yoksa çalışmanız size hiçbir heyecan katmayacağından sıkıcı gelir, zor gelir. İçten motive olmanız size daha fazla başarı potansiyeli sağlar.

    Amaca ulaşmak, başarılı olmak istiyorsak, ilgi ve ihtiyaç duyduğumuz bir amaç edinmeliyiz. Rabbim belirlemiş olduğunuz yolda yar ve yardımcınız olsun.

Motivasyonunuzun daima iyi olması dileği ile.

 İlyas MURAT

*Not: Bu makalede Mümin SEKMAN’ın “başarı üniversitesi” kitabından yararlanılmıştır.

YouTube
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Uweta | İlyas Murat ©